Institut VmV

Přirozeně snížit intenzitu a četnost výskytu záchvatů astmatu

Dýchání – to znamená život. Dospělí nasají vzduch zhruba 15 krát, děti 20-25 krát za minutu. Jsme-li zdraví, tak si toho ani trochu nevšímáme, považujeme životně důležitou výměnu vzduchu za samozřejmost. Astmatici žijí naproti tomu pod stálým ohrožením záchvatu a léky se stávají jejich stálými průvodci. Většina terapeutických přístupů si přitom všímá pouze symptomů a ještě kolem 5.000 lidí ročně umírá na záchvat astmatu. Ukážeme Vám nyní možnosti, jak lze snížit počet a intenzitu záchvatů přirozeným způsobem na začátku jejich vzniku.

Naše doporučení pro astma bronchiale směřují na lidi, kteří cítí vlastní odpovědnost a chtějí se starat o své tělo a zdraví. Lidi, kteří si uvědomili, že mohou existovat i jednoduché a přirozené cesty k uzdravení, jestliže přitom tělo bude mít možnost dostat se opět do rovnováhy.

1. Příčiny a rizikové faktory astmatu

Astma je velmi rozšířená nemoc. Až 10 procent dospělých a 15 procent všech dětí v Německu trpí touto nemocí. Astma bronchiale je zánětlivé onemocnění cest dýchacích, které má chronický průběh. Vedle obvyklé dušnosti přicházejí opakující se obávané astmatické záchvaty, jež mohou bez pomoci léků končit dokonce i smrtí.

U astmatu rozlišujeme mezi alergickými a nealergickými příčinami, velmi časté jsou ale i smíšené formy. Rostoucí počet astmatických onemocnění kopíruje zvyšující se počet alergií. Obě nemoci začínají zpravidla již v dětském věku. Důvody pro rostoucí počet alergií nejsou zcela jasné. V úvahu přicházejí tyto:

 • horečka
 • kouř z cigaret (i pasivní)
 • užívání léků
 • infekce
 • chemická rozpouštědla
 • přehnaná hygiena v dětském věku
 • přísady do potravin
 • znečištění životního prostředí
 • špatná výživa a nedostatek vitálních látek

Protože astmatický záchvat je v podstatě zánětlivá reakce, hraje imunitní systém při tomto onemocnění zásadní roli. Reaguje přitom vždy na vnější nebo vnitřní podněty a spouští typickou dušnost zúžením dýchacích cest. Proto se následující doporučení zaměřují především na posílení a stabilizaci imunitního systému. Tím lze účinně snížit jak intenzitu, tak i častost záchvatů – a to zcela přirozeně, komplexně a bez vedlejších účinků.

2. Terapie vitálními látkami při astmatu

Klasická medicína bohužel většinou léčí pouze příznaky astmatu – působí tedy čistě reaktivně pouze při akutním záchvatu. Nejlepší příklad je sprej proti astmatu. Samozřejmě by měl každý astmatik stále nosit svůj sprej u sebe, ale může dělat i dodatečná opatření, které povedou k tomu, že tento sprej bude časem zbytečný.

Vedle toho má tělo ještě vlastní ochranné systémy, které efektivně chrání naše buňky před poškozením a pozitivně ovlivňují průběh nemoci. Tyto ochranné systémy se nazývají antioxidanty. Při každé látkové výměně totiž vznikají agresivní sloučeniny kyslíku, takzvané volné radikály. Při chorobných změnách a především při zánětlivých procesech se tyto volné radikály uvolňují ve velkém množství a poškozují okolní tkáň. I kouř z cigaret a škodlivé plyny způsobují vznik velkého množství volných radikálů.

Protože náš imunitní systém hraje v průběhu nemoci rozhodující roli, lze tady problém řešit přímo u kořenů. Již dlouho například víme, že střevní flóra má velký vliv na náš imunitní systém. Pouze je-li zdravá, může bránit škodlivinám, aby vnikly do našeho těla, popřípadě do našeho krevního řečiště. Pro zdravé střevní prostředí je důležitá především zásaditá strava, jenom tak se mohou naše „dobré“ střevní bakterie cítit dobře, rozmnožovat se a tvořit přirozenou bariéru škodlivinám, jedům a zárodkům nemocí.

Ovoce a zelenina jsou nejdůležitějšími a nejúčinnějšími zásaditými potravinami v naší stravě. Německá společnost pro výživu doporučuje alespoň pět porcí ovoce a zeleniny denně, když jedna porce odpovídá cca jedné hrsti. Bohužel toto doporučení zvládne pouze 5 procent naší současné populace, 95 procent je tedy prakticky trvale podvyživeno a stravuje se převážně zakyselujícím způsobem.

Ale rostlinná strava se nestará pouze o zdravou rovnováhu mezi kyselým a zásaditým, dodává i mnoho životně důležitých vitálních látek (vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a sekundárních rostlinných látek), které naše buňky a především náš imunitní systém nutně potřebují pro každodenní práci. Vedle toho mají některé vitální látky dodatečně přímý pozitivní dopad na astmatické onemocnění, což bylo již jednoznačně prokázáno v mnoha různých vědeckých studiích.

Vitamín C: mnoho astmatiků má nízkou hladinu vitamínu C. Vitamín C přitom může snížit četnost a závažnost astmatických záchvatů. Tento účinek nastává především u astmatu, které se zesiluje s tělesnou námahou. Důvodem může být to, že vitamín C působí jako antihistaminikum, takže stojí v cestě histaminu, poslíčkovi spouštějícímu astma a alergie. Vitamín C je samozřejmě nezastupitelný i pro stabilní imunitní systém.

Vitamín E: v různých studiích bylo zjištěno, že relativně nízká hladina vitamínu E zvyšuje riziko onemocnění astmatem a záchvaty mají závažnější průběh. Kromě toho je účinným antioxidantem, který rozvíjí svůj plný účinek na silný imunitní systém především společně s vitamínem C.

Hořčík: hořčík může snížit počet astmatických záchvatů a zlepšit funkci plic a aktivitu průdušek (zúžení dýchacích cest). Bohužel právě astmatikům často hořčík chybí.

Selen: stopový prvek selen je schopen snížit četnost výskytu astmatických záchvatů. Odezní i další symptomy astmatu a tak může selen často výrazně snížit potřebné dávky kortizonových preparátů.

Omega-3 mastné kyseliny: omega-3 mastné kyseliny mají pozitivní vliv právě u aktivního astmatu. Kromě toho se ukazuje, že dobrý příjem omega-3 mastných kyselin matky během těhotenství může snížit riziko astmatických onemocnění u dítěte.

Neměli byste ale užívat preparáty, které mají často vysoké dávkování a obsahují pouze jednu nebo několik vitálních látek. Studie totiž ukazují, že stopové prvky, vitamíny, minerální látky a sekundární rostlinné látky (dohromady vitální látky) působí lépe a efektivněji, pokud jsou přijímány v komplexní kombinaci a v jejich přirozeném spojení.

Mnoho ošetřujících lékařů doporučuje dodatečně vedle klasické terapie i každý den užívat přírodní doplňky vitálních látek, aby se pokryla jejich potřeba (např. vitamín C, hořčík, selen). Přitom by se měl použít takový preparát, jež má optimální dávkování podle doporučení ortmolekulární medicíny a obsahuje výlučně přírodní substance a žádné přídavky jako sladidla, konzervanty nebo emulgátory.

Německá společnost pro prevenci zdraví (DGG) a Institut pro prevenci a ortomolekulární medicínu proto doporučují mikronutriční koncentrát LaVita, protože obsahuje všechny relevantní vitální látky, odpovídá optimálnímu dávkování a má 100% přirozený původ – předávkování je vyloučeno. Další informace naleznete zde!

3. Co pro sebe můžete udělat sami?

Strava

 • Pijte hodně neperlivé vody (min. 2 litry za den). Napomáhá to přeměně tuhého hlenu v průduškách na tekutý.
 • Nepoužívejte průmyslově zpracované potraviny a vyhněte se syntetickým přídavným látkám.
 • Stravujte se převážně zásaditě, především jezte denně hodně ovoce a zeleniny (nejméně 5 porcí denně).
 • Jestliže nemůžete jíst dostatek ovoce a zeleniny, protože Vám na to chybí čas a/nebo příležitost, doporučuje mnoho lékařů a výživových poradců užívání přírodního koncentrátu vitálních látek (např. LaVita), což ochrání organismus před nedostatečným příjmem těchto nezbytných látek (vitamín C, vitamín E, hořčík, selen).

Životní styl

 • Dostatek pohybu na čerstvém vzduchu je důležitý jak pro děti v rámci prevence, tak i pro dospělé pro silný imunitní systém.
 • Používejte doma přírodní čisticí prostředky a osvěžovače vzduchu.
 • Dbejte na užívání přírodní kosmetiky a přírodních produktů péče o tělo.
 • Rodiče by měli dbát na to, aby jejich děti nevyrůstaly ve sterilním prostředí.
 • Pravidelně inhalujte za účelem uvolnění dýchacích cest.

Institut pro prevenci a moderní nutriční medicínu (VmV) se zabývá alternativními formami léčby a péče. Zaměřuje se speciálně na oblast vitálních látek a jejich působení na nejrůznější nemoci. Je to nezávislý a svobodný institut, který není napojen na žádné farmaceutické společnosti. Obsahy této stránky zpracoval výlučně náš institut a platí za obecný zdroj informací.

Seznam použité literatury

- DGE, Deutsche Gesellschaft für Ernährung: Die Nährstoffe. DGE 3. Auflage, 2011
- Bielory L., Ghandi R.: Asthma and Vitamin C. Ann Allergy 1994 (73): S. 89
- Raatz S.K. et al.: Enhanced absorption of n-3 fatty acids from emulsified compared with encapsulated fish oil. J Am Diet Assoc. 2009(6): S. 1076-1081
- Ochs-Balcom H.M. et al.: Antioxidants, oxidative Stress, and pulmonary function in individuals diagnosed with asthma or COPD. Eur J Clin Nutr 2006 (8): S. 991-999
- Steck-Scott S. et al.: Plasma and lung macrophage responsiveness to carotenoid supplementation and ozone exposure in Humans. Eur J Clin Nutr 2004 (58): S. 1571- 1579
- Rolla G. et al.: Reduction of histamine-induced bronchoconstriction by magnesium in asthmatic subjects. Allergy 1987 (42): S. 28
- Ochs-Balcom H.M. et al.: Antioxidants, oxidative Stress, and pulmonary function in individuals diagnosed with asthma or COPD. Eur J Clin Nutr 2006 (8): S. 991-999
- Liezmann C. et al.: Stress, atopy and allergy: A re-evaluation from a psychoneuroimmunologic persepective. Dermatoendocrinol. 2011(1): S. 37-40